تبلیغات
سعید سمیعی saaid.samiei - شرحی در خصوص آداب و رسوم مردم طبس

سعید سمیعی saaid.samiei

تصاویری از کارهای مدیریتی مدیر وبلاگ در بخش صنعتی

وبلاگی شامل موضوعات : مهندسی عمران - ادبیات فارسی - مسائل تاریخی و اجتماعی - جغرافیا - یادبودها

  بنام خداوند جان آفرین            حکیم سخن در زبان آفرین

بنام خداوند جان و خرد             کزین برتر اندیشه برنگذرد

سلام بر همه مهربانان

شرحی در خصوص آداب و رسوم مردم طبس


یکی از شاخصهای فرهنگی هر منطقه، آداب و رسوم، و رفتار اجتماعی مردم آن منطقه است. مراسم گوناگونی که در روزهای خاص اجرا می شود، نشاندهنده اعتقادات و باورهای مردم می باشد.

مردم طبس نیز همچون دیگر هموطنان خود، بر اساس باورهای ملی و مذهبی خویش، در مقاطع مختلف سال، مراسم خاصی دارند. از جمله رسوم فراگیر در شهرستان طبس، موارد زیر می باشد که شرح مختصری در باره هرکدام، ارائه می گردد .


بقیه در ادامه مطلب 


عاشورا

مردم طبس که شیعه اثنی عشری هستند، ارادتی خاص به ائمه اطهار و بویژه حضرت اباعبدالله الحسین دارند و همه ساله مراسم عزاداری آن حضرت را با جلال و شکوه خاص، از چند روز قبل از محرم، شروع و تا دوازدهم محرم ادامه می دهند. اوج مراسم عزاداری امام حسین (ع) در ظهر روز دهم محرم میباشد که مردم طبس و روستاهای اطراف با ابراز پرشورترین و پاک ترین احساسات خود، در ماتم سرور و سالار شهیدان و هفتاد و دو تن یاران با وفایشان، بر سر و سینه می زنند.

مردم عزادار که از روزها قبل، با پوشیدن لباس سیاه به استقبال عزای سومین امام خود می روند، در روز عاشورا با تزیین تابوت واره ای مشهور به نخل، و بر دوش گرفتن و حمل آن، یاد شهدای کربلا را زنده نگه می دارند.

در شهر طبس، دو نخل، یکی در حسینیه میارزه (وابسته به سادات میارزه طبس) و دیگری در هیأت، بعد از نماز ظهر عاشورا به ترتیب در شهر گردانده میشود. و دو گروه عمده زنجیرزن نیز نخل ها را همراهی می کنند.

سایر عزاداران که نخل را بر دوش می کشند، متعاقب این دو گروه و بر سر و سینه زنان در عزای امام سوم شیعیان جهان نوحه سرایی می کنند .

 

آخر صفر: علم گردان

در آخرین شب ماه صفر، مردم طبس، با انجام مراسمی در میدان مرکزی شهر، با ماههای محرم و صفر خداحافظی می کنند. مراسم بدین قرار است که پس از انجام عزاداری شام غریبان امام رضا (ع)، هیئات مذهبی به صورت دایره می ایستند و علمها و پرچمهای عزاداری حضرت امام حسین (ع) را در داخل دایره بزرگ می گردانند و نوحه ای با مطلع «الوداع، الوداع، ای دو ماه عزا» می خوانند.

پس از آن نیز نوحه دیگری با مطلع «العجل بقیت الله» خوانده می شود که در آن سلامتی و فرج امام زمان و حل مشکلات مسلمانان از خداوند درخواست می شود.

سحر ماه رمضان

نحوه و زمان زدن طبل: این كار در سه نوبت به ترتیب سه ساعت، دو ساعت و یك ساعت مانده به اذان صبح انجام می شود و صدای طبل‌ها تا شعاع پنج كیلومتری شهر را فرا می‌گیرد. این سه نوبت به «طبل اول»، «طبل دوم» و «طبل سوم» مشهور می باشد.

نوبت اول آماده باش، نوبت دوم بیدار باش و نوبت سوم نزدیك شدن وقت اذان صبح را به‌ مردم گوشزد می‌كند

در پایان نواخت نوبت اول، تنها یك ضربه روی طبل زده و در پایان نواخت نوبت‌های دوم و سوم به ترتیب دو و سه ضربه نواخته می‌شود، و بدین ترتیب مردم متوجه می‌شوند كدام نوبت از مراحل طبل زنی است.

این امر توسط چهار نفر از افرادیكه سالها به این امر خیر پیشقدم بوده و بعضا به طور موروثی از اجداد خود مهارت كسب كرده اند انجام میگردد.

یكی از طبل نوازان طبس می گوید: بیش از 50 سال است كه هر روز سحر طبل می‌نوازم، به كارم عشق می‌ورزم و از آن راضی هستم .

حاج حسن عاشوری می افزاید: حدود ۱۰۰سال این سنت حسنه در خانواده ما در طبس رایج است و پیش تر پدران ما این كار را انجام می‌دادند و حالا به من ارث رسیده است .

مكان به صدا درآمدن طبلها در ماه مبارك رمضان قبل از زلزله سال 57 در بالای كاروانسرا واقع در میدان امام و در حال حاضر در بالای ساختمان حسینیه واقف انجام میگردد.

علت پا برجا ماندن و ادامه این سنت حسنه این است كه انجام این امر جز یكی از نیات خیر واقف می باشد كه تاریخ وقف آن سنه 1300 هجری قمری است. در آخرین لحظات ماه مبارك رمضان همزمان با رویت حلول ماه شوال و اعلام رسمی از طریق مراجع به عنوان عید سعید فطر بلافاصله طبلها باشكوه بیشتری با عنوان شادیانه زده می شود كه با استقبال عده كثیری از مردم قرار می گیرد.

صحرا گردش

هوای طبس، با توجه به خصوصیات خاص خود، در پایان بهمن ماه، رو به گرمی می گذارد. مردم طبس به ماه اسفند، «ماه نوروز» نیز می گویند. در حالی که در دیگر نقاط کشور از سبزی خبری نیست، منظره زیبایی که در کشتزارهای طبس به تصویر کشیده می شود، چشم هر بیننده ای را خیره می کند.

آنها به صحرا می روند و شعری بدین مضمون میخوانند:

«سیاه سیاه بقلی، سفید سیاه بقلی، غم به تو دادم بقلی، شادیت به ما دِه بقلی»

واعتقاد دارند که ناراحتی وغم و غصه از وجودشان می رود و شادابی و سرسبزی بوته های باقلا در آنها شکوفا می شود.

 

نامگذاری نوزاد

 

تولد نوزاد در بین همه اقوام ایرانی، همواره با شادی و شعف همراه بوده است. اهالی طبس نیز از این قاعده مستثنی نیستند. معمولا خانواده های طبسی با تولد هر نوزاد در بین اقوام و خویشان خود، به دیدار خانواده او شتافته و تولد کوچولو را تبریک می گویند.

ضمنا در ششمین شب تولد نوزاد، همه اقوام و بستگان به منزل خانواده بچه دعوت شده، که هدایایی نیز با خود برای نوزاد می برند. در این شب همچنین، طی مراسمی ابتدا بزرگترین فرد فامیل، در گوش راست نوزاد اذان و در گوش چپ وی اقامه می گوید و به اصطلاح او را مسلمان می کند. سپس بچه را روی دست، تکان داده شعری بدین مضمون می خواند:

 

بچه بچه      ما ر بچه      خدا نگهدار بچه     

الله و محمد و علی و فاطمه و حسن و حسین یار بچه   

 و رو به طرف نفر بغل دست خود کرده می گوید:

بشگیر بچه             

آن فرد نیز می گوید:

بشده بچه

و بچه را می گیرد و شعر فوق را خوانده، همان کار را تکرار می کند تا اینکه بچه همه اتاق را دور زده و به دست همه برسد. همه افراد با گرفتن بچه شعر مذکور را می خوانند. در خاتمه که مجددا بچه به دست بزرگتر فامیل میرسد، او نامی را از بین نامهای پیشنهادی افراد فامیل انتخاب و بر روی بچه می گذارد و یا اینکه نامهای پیشنهادی را در بین صفحات قرآن گذاشته و به صورت تصادفی یک صفحه را باز می کنند. هر نامی که از لای قرآن بیرون آمد، همان را برای کودک انتخاب می کنند.


+ نوشته شده در جمعه 11 فروردین 1391 ساعت 04:47 ب.ظ توسط سعید سمیعی نظرات |
دریاره وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم
رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی ، وَیَسِّرْ لِی أَمْرِی ، وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِّن لِّسَانِی، یَفْقَهُوا قَوْلِی.

خدایا با نام و یاد تو و برای رضای تو ، در این وبلاگ سعی خواهم كرد تا در حد توانم از آنچه در قالب فكر و اندیشه و دانش فنی و .... به من عطا فرموده ای ، به دیگران انتقال دهم . بدون شك ادامه این راه جز با یاری تو میسر نخواهد بود .منوی اصلی

صفحه نخست


ایمیل مدیر وبلاگنویسندگان

سعید سمیعی 209صفحات خاص


موضوع مطالب

مهندسی عمران 83


سایر رشته های مهندسی 34


رزومه کاری مدیر وبلاگ 1


اتوبیوگرافی مدیر وبلاگ 1


اقتصاد و مالی 12


اجتماعی 44


ادبیات 16


جغرافیا 38


تاریخی 12


یادبود 17


اطلاعات عمومی 79


اطلاعات ضروری 8


تفریح و سرگرمی 44
عناوین آخرین مطالب


پیوندها


پیوندهای روزانهآرشیو


هفته اول فروردین 1392 1هفته اول شهریور 1391 2هفته سوم مرداد 1391 1هفته اول مرداد 1391 1هفته چهارم تیر 1391 3هفته سوم تیر 1391 6هفته اول تیر 1391 1هفته چهارم اردیبهشت 1391 1هفته اول اردیبهشت 1391 3هفته دوم فروردین 1391 7هفته اول فروردین 1391 4هفته چهارم اسفند 1390 1هفته چهارم دی 1390 2هفته چهارم آذر 1390 1هفته اول آذر 1390 3هفته چهارم آبان 1390 4هفته اول آبان 1390 1هفته چهارم مهر 1390 2هفته دوم مهر 1390 2هفته اول مهر 1390 1هفته چهارم شهریور 1390 6هفته سوم شهریور 1390 3هفته دوم شهریور 1390 1هفته اول شهریور 1390 9هفته چهارم مرداد 1390 1هفته سوم مرداد 1390 2هفته چهارم تیر 1390 3هفته سوم تیر 1390 12هفته دوم تیر 1390 14هفته اول تیر 1390 8هفته چهارم خرداد 1390 3هفته سوم خرداد 1390 7هفته دوم خرداد 1390 6هفته اول خرداد 1390 11هفته چهارم اردیبهشت 1390 6هفته سوم اردیبهشت 1390 6هفته دوم اردیبهشت 1390 2هفته اول اردیبهشت 1390 1هفته چهارم فروردین 1390 7هفته اول فروردین 1390 2هفته چهارم اسفند 1389 5هفته سوم اسفند 1389 5هفته دوم اسفند 1389 9هفته اول اسفند 1389 8هفته چهارم بهمن 1389 12هفته سوم بهمن 1389 2هفته دوم بهمن 1389 7هفته اول بهمن 1389 8هفته چهارم دی 1389 5

آمار وبلاگتعداد کل پست ها :

آخرین بازدید :

آخرین بروز رسانی :

طراح قالب : سعید سمیعی
با این امید که از مطالب این وبلاگ بهره مند شوید


موسیقی