تبلیغات
سعید سمیعی saaid.samiei - تجهیز كارگاههای ساختمانی و پروژه های عمرانی

سعید سمیعی saaid.samiei

تصاویری از کارهای مدیریتی مدیر وبلاگ در بخش صنعتی

وبلاگی شامل موضوعات : مهندسی عمران - ادبیات فارسی - مسائل تاریخی و اجتماعی - جغرافیا - یادبودها

بنام خداوند جان آفرین                 حكیم سخن در زبان آفرین

بنام خداوند جان و خرد                  كزین برتر اندیشه برنگذرد

 سلام بر همه مهربانان

تجهیز كارگاههای ساختمانی و پروژه های عمرانی


سعید سمیعی

همایشی تحت عنوان « همایش ارزیابی تاثیر اجتماعی سیاست ها ، برنامه ها و طرح ها » برگزار شد و تعدادی از صاحب نظران در این همایش مطالبی عنوان كردند ولی حق مطلب ادا نگردید . حق مطلب یعنی تاثیر اجتماعی طرحها و اینكه عدم توجه به این موضوع جه عواقبی برای یك مملكت می تواند بوجود آورد . بقول معروف این آتشها دودی دارند كه به چشم همه می رود ؛ هرچقدر هم كه دور از این دود و آتش باشی . در كشورهای توسعه یافته و یا در حال توسعه ، قبل از اینكه گروههای مهندسی برای یك پروژه عمرانی پا به میدان بگذارند ، گروههای مددكاران اجتماعی و كارشناسان محیط زیست و حقوق دانان و اقتصاد دانان و ... به میدان می آیند ، ولی آیا در طرحهای عمرانی ما نیز چنین عمل می شود ؟ اصلاً یك طرح عمرانی چه ربطی به مددكار اجتماعی و .... دارد ؟

بقیه در ادامه مطلب 

چندی پیش در مقاله ای در رابطه با سد كرج ، گریزی هم زدم به سد دز و در رابطه با تجهیز كارگاه این سد كه توسط ایتالیایی ها ساخته شد ، اشاره كردم كه ؛ « چنانچه همكاران محترم فیلمی كه از ساخت سد دز وجود دارد را دیده باشند ، متوجه خواهند شد كه ایتالیایی ها با چه دردسرها و مشقاتی این سد را ساخته اند . نكته جالب توجه در همین فیلم ساخت سد دز ، در این است كه قبل از شروع به ساخت ، آن چیزی كه در واقع بنام تجهیز كارگاه مطرح است ؛ در این پروژه انجام می گیرد . درمانگاه می سازند ، برای بچه های پرسنلی كه قرار است جند سال در ایران بمانند و این سد را بسازند ؛ مدرسه می سازند . بطور خلاصه همه نوع امكان زندگی را برای پرسنل فراهم می كنند ؛ در واقع یك شهرك در دل كوههای زاگرس كه جز از طریق راه آهن ، راه دسترسی دیگری ندارد ، می سازند و پس از آن با فراغت كامل از مشكلات پرسنلی در شرایطی بسیار سخت در دل كوههای سربه فلك كشیده زاگرس، این سد را می سازند و تجهیزات و توربین های آن را با چه مشقاتی به محل حمل و نصب می كنند و پایانی موفقیت آمیز را را رقم می زنند ».

اما در تجهیز كارگاههایی كه ما در طرحهای عمرانی انجام می دهیم ، آیا یك چنین كارهایی انجام می شود ؟ تا آن فیلم را كه در بالا بدان اشاره كردم و مربوط به حدود 50 سال پیش است ؛ نبینید ، واقعاً خوب نخواهید توانست كه منظور اینجانب را درك كنید .

اگر به قداست مقام انسانها معتقد باشیم ، هیچگاه به خود اجازه نخواهیم داد كه با انسانها اینگونه برخورد كنیم . اصولاً هدف از اجرای این پروژه های عمرانی ، ایجاد رفاه برای زندگی بشری است . ولی چطور به خود اجازه می دهیم كه از حرمت عده ای از این انواع بشر بكاهیم تا عده ای دیگر از امكانات رفاهی برخوردار شوند ؟ فرقی نمی كند كه این شخص یك كارگر ساده باشد یا یك نیروی متخصص . بهرحال انسان اند ، چه بسا همان كارگر ساده از شعور ، شرف ، صداقت و بطور كلی خصوصیات انسانی بالاتر از یك نیروی متخصص برخوردار باشد . شاید در جواب این سوالات پی در پی من ؛ بگوئید كه اینها برای پول درآوردن آمده اند و باید به شرایط زندگی سخت تن درهند تا درآمد كسب كنند . اما آیا این مدت هرچند اندك ، قسمتی از عمر آنها حساب نمی شود ؟ مگر ما مهندسان در عهد و پیمانهایی كه با خدای خود بستیم ؛ اقرار نكردیم كه تمام تلاشمان را در راه بهبود زندگی بشری مصروف داریم ؟ نمونه های آن را اینجانب تحت گونه هایی از سوگند نامه مهندسی در این وبلاگ ذكر كردم . آیا بحق اینگونه عمل می كنیم ؟ آیا كپرها و یا به اصطلاح امروزی كانكس و كانتینرهایی كه برای زیستگاه این انسانها در بدترین شرایط اقلیمی سرد و گرم در اختیارشان قرار می دهیم و نام آن را نیز تجهیز كارگاه می گذاریم ، در شان یك انسان است ؟ مگر ساختن یك زیستگاه با حداقل امكانات زندگی ، جند درصد از كل هزینه های یك پروژه را بخود اختصاص می دهد كه بخود اجازه می دهیم كه چشمانمان را ببندیم و نبینیم كه داریم چه می كنیم ؟ اینجانب هم در سرماهای زیر صفر و هم در گرماهای بالای 50 درجه شاهد این به اصطلاح زیستگاهها بوده ام .

اشتباه نكنید ؛ روی سخنم فقط با پیمانكاران نیست . كارفرمایان بمراتب بیشتر مقصرند كه برای تجهیز كارگاه یك پروژه 4 الی 6 درصد از كل صورتوضعیت های پیمانكاران را برای این امر اختصاص می دهند . آیا در كشورهای توسعه یافته و یا در حال توسعه ، نیز همین مقدار از كل پروژه را برای زندگی انسانهایی كه می سازند و در گمنامی مطلق می روند ، اختصاص می دهند ؟ مهندسان مشاور و دستگاههای نظارت هم مقصرند كه كنترل نمی كنند كه همین مبالغ ناچیز ، صرف تجهیز كارگاه شود . در همین شرایط عمومی پیمان كه اكثر مواد و بندهایش از نظر اینجانب ناقص است ( در مقاله ای تحت عنوان نقدی بر شرایط عمومی پیمان در همین وبلاگ اشكالات آن را بیان نموده ام ) ، چه وظایفی در این زمینه ها ، بعهده مشاور گذاشته شده و چه اختیاراتی به وی داده شده ؟ آیا بدانها عمل می شود ؟

اجازه بدهید كه در مورد موضوعات فوق ، راهی منطقه عسلویه شویم . هر عقل سلیمی وقتی بخواهد 40 یا 50 هزار نیروی كار را وارد این منطقه كند ، متوجه است كه با مسائل امنیتی ، بهداشتی ، روحی و روانی ، فساد و اعتیاد مواجه خواهد بود و باید در زیر ساختها و تجهیز منطقه كه گام اساسی است به این مسائل توجه نماید . آیا كارهایی عمرانی كه در عسلویه انجام شده و انجام می شود كمتر از ساخت سد دز در 50 سال پیش است ؟ میلیاردها دلار در عسلویه هزینه شده و در نظر است 17 میلیارد دلار دیگر در تاسیسات و سازه ها ی این منطقه هزینه شود ، اگر یك میلیارد دلار آن را برای مهیا نمودن شرایط زندگی انسانهایی كه می خواهند در آنجا كار كنند ؛ صرف شود ، كار اشتباه و غیر اقتصادی است ؟ چه انسانهایی كه در این منطقه نابود نشدند و نمی شوند ؟

بطور كلی این حكایت بسیاری از پروژه های عمرانی بزرگی است كه در كشور ما انجام می شود و در آن نه تنها آدمها ، بلكه محیط زیست هم اهمیت خود را از دست داده است .

یك پروژه كه در ممالك توسعه یافته و یا در حال توسعه می خواهد شروع شود ، قبل از هر چیز مطالعات كافی روی آن انجام می گیرد . برای این مطالعات كه ممكن است حتی سالها بطول انجامد ، گروه های از تمامی كارشناسان اعم از مهندسان طراح ، اقتصاد دانان ، كارشناسان محیط زیست ، حقوق دانان ، مددكاران اجتماعی و .... به میدان می آیند و برای یك طرح اگر 100 واریانت مختلف وجود داشته باشد را بررسی و نهایتاً با جمع بندی جمیع جوانب ، 99 تای آنها رد و یك عدد از آنها بعنوان طرح قابل اجرا ، به اجرا در می آید . در این رابطه ؛ در آینده مقاله ای خواهم نوشت و در آن نقشهای مددكاران اجتماعی و كارشناسان محیط زیست و باستان شناسان و اقتصاد دانان و حقوق دانان و نهایتاً مهندسان طراح و مهدسان مجری و تجهیزات و ماشین آلات را ، شرح خواهم داد .

در پایان ؛ نتیجه گیری كه از این مطلب می خواهم داشته باشم این است كه به هر چیزی كه ایمان داشته باشیم ، نهایتاً وجدانی در نهاد ما گذارده شده و بزرگترین ثروتهای دنیا نیز ، هیچگاه وجدان ما را آسوده و آرام نخواهند گذاشت ، پس چه بهتر كه در همه حال وجدانمان را قاضی اعمالمان نمائیم و اگر هم به خدا و روز جزا اعتقاد داریم كه چه بهتر .

در پناه حق باشید

 


+ نوشته شده در یکشنبه 27 شهریور 1390 ساعت 11:20 ب.ظ توسط سعید سمیعی نظرات |
دریاره وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم
رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی ، وَیَسِّرْ لِی أَمْرِی ، وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِّن لِّسَانِی، یَفْقَهُوا قَوْلِی.

خدایا با نام و یاد تو و برای رضای تو ، در این وبلاگ سعی خواهم كرد تا در حد توانم از آنچه در قالب فكر و اندیشه و دانش فنی و .... به من عطا فرموده ای ، به دیگران انتقال دهم . بدون شك ادامه این راه جز با یاری تو میسر نخواهد بود .منوی اصلی

صفحه نخست


ایمیل مدیر وبلاگنویسندگان

سعید سمیعی 209صفحات خاص


موضوع مطالب

مهندسی عمران 83


سایر رشته های مهندسی 34


رزومه کاری مدیر وبلاگ 1


اتوبیوگرافی مدیر وبلاگ 1


اقتصاد و مالی 12


اجتماعی 44


ادبیات 16


جغرافیا 38


تاریخی 12


یادبود 17


اطلاعات عمومی 79


اطلاعات ضروری 8


تفریح و سرگرمی 44
عناوین آخرین مطالب


پیوندها


پیوندهای روزانهآرشیو


هفته اول فروردین 1392 1هفته اول شهریور 1391 2هفته سوم مرداد 1391 1هفته اول مرداد 1391 1هفته چهارم تیر 1391 3هفته سوم تیر 1391 6هفته اول تیر 1391 1هفته چهارم اردیبهشت 1391 1هفته اول اردیبهشت 1391 3هفته دوم فروردین 1391 7هفته اول فروردین 1391 4هفته چهارم اسفند 1390 1هفته چهارم دی 1390 2هفته چهارم آذر 1390 1هفته اول آذر 1390 3هفته چهارم آبان 1390 4هفته اول آبان 1390 1هفته چهارم مهر 1390 2هفته دوم مهر 1390 2هفته اول مهر 1390 1هفته چهارم شهریور 1390 6هفته سوم شهریور 1390 3هفته دوم شهریور 1390 1هفته اول شهریور 1390 9هفته چهارم مرداد 1390 1هفته سوم مرداد 1390 2هفته چهارم تیر 1390 3هفته سوم تیر 1390 12هفته دوم تیر 1390 14هفته اول تیر 1390 8هفته چهارم خرداد 1390 3هفته سوم خرداد 1390 7هفته دوم خرداد 1390 6هفته اول خرداد 1390 11هفته چهارم اردیبهشت 1390 6هفته سوم اردیبهشت 1390 6هفته دوم اردیبهشت 1390 2هفته اول اردیبهشت 1390 1هفته چهارم فروردین 1390 7هفته اول فروردین 1390 2هفته چهارم اسفند 1389 5هفته سوم اسفند 1389 5هفته دوم اسفند 1389 9هفته اول اسفند 1389 8هفته چهارم بهمن 1389 12هفته سوم بهمن 1389 2هفته دوم بهمن 1389 7هفته اول بهمن 1389 8هفته چهارم دی 1389 5

آمار وبلاگتعداد کل پست ها :

آخرین بازدید :

آخرین بروز رسانی :

طراح قالب : سعید سمیعی
با این امید که از مطالب این وبلاگ بهره مند شوید


موسیقی